OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vlastně bych měl asi nejdřív napsat, že legendární OVERKILL jsou tu už celé čtvrtstoletí, že na počátku kariéry napomáhali vytvářet prvotní vlnu žánru zvaného „thrash“, že patří mezi nejstarší koncertně činné metalové kapely ve Spojených státech a že některá z jejich starších alb se stala absolutní metalovou klasikou. Ale to už vlastně všichni, kteří jste se o ně kdy zajímali, dobře víte, takže přejdu rovnou k novince „Immortalis“ (2007), která vyšla zhruba před měsícem a přináší přesně to, co fanoušci, kteří to s kapelou vydrželi až do současnosti, chtějí. Pokud vás tedy toto komando z New Jersey nikdy vyloženě nezklamalo, budete i letos spokojeni.
Nečekejte žádné převratné změny, protože OVERKILL jsou z těch kapel, které mají svůj styl léty vypilovaný. Jde jen o to, že současná kolekce „Immortalis“ (2007) nabízí o poznání více povedených skladeb než některé z alb, která mu bezprostředně předcházela. Řekl bych, že až na kvalitativní vrchol pozdního období, který vidím v albu „Killbox 13“ (2003), má novinka ambice pokořit vše, co kapela za poslední dekádu vyprodukovala. Máme znovu co do činění s jejich typickým záhrobním thrash metalem vyvrženým do chladu mokrých newyorských uliček. Lídr Bobby „Blitz“ Ellsworth začal znovu zpívat o poznání melodičtěji než tomu bylo na nejtvrdších albech před deseti lety a kapela se tak relativně nenásilně vrací ke klasickému thrash metalu staré školy z jejího nejúspěšnějšího období. Bohužel však „Immortalis“ (2007) na dávná alba z úsvitu kariéry OVERKILL nemá, na to už toho tihle ostřílení machři nahráli opravdu moc, aby se novinka jen tak mimochodem stala oproti „klasice“ něčím originální a zajímavá. Vše je sice na svém místě, kytarový dvojzápřah hobluje typické zdušené riffy i obohacuje skladby bleskovými sóly, rytmika songy patřičně nakopává, ale ten potřebný záchytný bod, díky kterému by se album stalo něčím v diskografii výjimečným, nakonec bohužel nepřijde. Nejpovedenější položkou je tak táhlá „Skull And Bones“ zdobená hostujícím vkladem Randyho Blythea (LAMB OF GOD) i žalozpěvem Blitze. Tato píseň si coby teskný duet vcelku neotřele pohrává s dusnou atmosférou neodvratného smutku a dává tak logicky vzpomenout na sabbathovské období okolo alba „I Hear Black“ (1993), které znamenalo ve své době experiment a jistý odklon od zavedeného stylu kapely. Pro mne je tak píseň „Skull And Bones“ osvěžením a něčím víc než ostatní jednolitě znějící položky, které se zde nacházejí.
OVERKILL jsou zde stále a i když jejich hvězda září podstatně méně než na sklonku osmdesátých let, přežívají se ctí. Co víc, jejich koncerty patří i nadále k nejlepším mezi starou metalovou školou a pranic na tom nezmění ani neodvratná skutečnost, že dvěma hlavním tahounům – basákovi D. D. Vernimu a frontmanovi Bobbymu Ellsworthovi už nabíhá na pátý křížek. Myslím, že všechny jejich fans, které neodradila ani s výjimkami mírně klesající tendence kvality posledních alb a vydrželi to s nimi dodnes, bude novinka „Immortalis“ (2007) určitě zajímat. Je totiž o třídu lepší než předchozí počin „ReliXIV.“ (2005), který osobně považuji za snad nejslabší nahrávku od nich vzešlou.
Prostě další album OVERKILL.
6 / 10
Bobby Ellsworth
- zpěv
D.D.Verni
- baskytara
Derek Tailer
- kytara
Dave Linsk
- kytara
Ron Lipnicki
- bicí
1. Devils in the Mist
2. What It Takes
3. Skull and Bones
4. Shadow of a Doubt
5. Hellish Pride
6. Walk Through Fire
7. Head On
8. Chalie Get Your Gun
9. Hell Is
10. Overkill V... The Brand
Scorched (2023)
The Grinding Wheel (2017)
White Devil Armory (2014)
The Electric Age (2012)
Ironbound (2010)
Immortalis (2007)
ReliXIV (2005)
Killbox 13 (2003)
Wrecking Everything (live) (2002)
Bloodletting (2000)
Coverkill (1999)
Necroshine (1999)
From The Underground And Below (1997)
Fuck You And Them Some (1997)
The Killing Kind (1995)
Wrecking Your Neck - Live (1995)
W.F.O. (1994)
I Hear Black (1993)
Horrorscope (1991)
The Years Of Decay (1989)
Under The Influence (1988)
Taking Over (1987)
Fuck You (EP) (1987)
Feel The Fire (1985)
Parádní "klasika". Po nemastném, neslaném "Relixu" se tohle album hodně povedlo! P.S. Pro fanoušky Overkill (příjemná) nutnost!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.